سقف کلاهکی

سقف کلاهکی: طراحی سقف کلاهکی درست بر عکس بام شیبدار چهار‌بر است. به این ترتیب که شیب در دو ضلع فوقانی ملایم و در دو ضلع تحتانی تند می‌باشد. جلو‌آمدگی سقف‌های کلاهکی مجالی برای بنا نهادن ایوان و تراس در اختیار ساختمان سازان قرار می‌دهد. استفاده از سقف‌های کلاهکی در عمارات مدرن و امروزی رونق چندانی ندارد و غالباً در خانه‌هایی با سبک طراحی French Veracular و در ایالت‌های میسی‌سیپی و لوئیزانا دیده می‌شود.

مزایا ی سقف کلاهکی:

  • بخش فوقانی سقف فضای قابل سکونت منزل شما را گسترش می‌دهد و می‌توانید از آن به عنوان یک اتاق زیر شیروانی بهره ببرید یا بر روی آن پنجره زیر شیروانی یا پنجره‌های دیگری نصب کنید.
  • لبه‌های جلو آمده سقف نه تنها یک حفاظ بی‌نظیر برای تراس به شمار می‌رود، بلکه از دیوارها نیز در برابر صدمات ناشی از بارش برف و باران و آب نیز سیانت می‌کند.
  • سقف‌های کلاهکی در واقع یک شکل اصلاح شده و تعدیل یافته بام‌های شیبدار به شمار می‌روند که آب خیلی سریع و راحت از روی آن‌ها سرازیر می‌شود، از این رو در قیاس با سقف‌های شیروانی دوام و مقاومت بالاتری دارند.

معایب سقف کلاهکی:

  • طراحی پیچیده‌ای داشته و مواد و مصالح بیشتری جهت ساخت یک سقف کلاهکی نیاز است و ساخت آن کار بسیار سخت و دشواری تلقی می‌شود. تمامی این عوامل دست به دست‌هم می‌دهند تا بنا نهادن سقف کلاهکی برایتان گران‌تر از سایر سقف‌ها تمام شود.
  • درست است که آب به آسانی و بی‌هیچ دردسری از روی این گونه سقف‌ها سُر می‌خورد لیکن در محل تلاقی ضلع‌هایی که شیب متفاوتی دارند، دره‌ای (Valley) پدید می‌آید که برف و باران را در خود محبوس می‌کند. لذا باید اقدامات لازم برای ضد‌آب کردن این نواحی صورت پذیرد.

مواد و مصالح قابل استفاده ی سقف کلاهکی:
سقف‌های کلاهکی را می‌توان با انواع متفاوتی از مواد و مصالح علم کرد که از آن میان می‌توان به شینگل‌ها، فلزات و سنگ‌های طبیعی اشاره داشت